حلال رنگ پودری


مختصری در مورد رنگبرهای رنگ پودری:

با توجه به مقاومت شیمیایی و مکانیکی عمومی رنگهای صنعتی خصوصا رنگهای پودری الکترواستاتیک , پروسه ترمیم و یا تجدید فرآیند پس از پخت رنگ چندان به سادگی ممکن نیست .

بطور کلی دو روش برای ترمیم , تجدید و حذف پوشش رنگ های پودری از سطوح فلزی وجود دارد:

  1. شیمیایی
  2. فیزیکی( خود شامل دو روش است: مکانیکی و حرارتی.)
  • مکانیکی

 در این روش از عملیات سند بلاست ( شن پاشی) – سمباده زنی  و سوهان کاری سطح , جهت رنگ بری استفاده میشود.

این روشها علاوه بر زدودن پوشش از سطوح فلزی عمل لایه برداری از سطح را نیز انجام میدهند که در مورد سازه های فلزی ضخیم و مقاوم ممکن است مطلوب باشد اما در مورد  سطوح ظریف و نازک فلزی موجب محدودیت در فرآیند رنگ بری میشود . مضاف بر اینکه عملیات سند بلاست احتمال آسیب زدن به فرم سازه را داشته و ضمنا برای محیط زیست نیز مضر میباشد .

  • حرارتی

استفاده از شعله مستقیم و حرارت بالا جهت سوزاندن لایه رنگ از سطح فلز که این روش بسیار ابتدایی علاوه بر خطرات زیست محیطی و ایمنی فردی , پس از سوزاندن پوشش رنگی لایه های دوده کربن و خاکستر باقیمانده خود نیاز به پاکسازی و شستشو و آماده سازی سطح را دارد . علاوه بر آن در سطوح نازک و فرمهای ظریف فلزی بخصوص آلومینیومی استفاده از این روش دارای محدودیت زیاد و بعضا غیر ممکن میباشد .

روش شیمیایی:

در این فرآیند از موادی که اصطلاحا موسوم به تحلیل برنده های شیمیایی(حلال ها)  هستند استفاده میشود , که با تداخل کمیتی بالا(معمولا غوطه وری ) برروی سطوح رنگ شده در پیوندهای مولکولی آن ایجاد واکنش شیمیایی میکند. واکنشی که  منجر به گسیختگی در پیوندهای عرضی و چسبندگی قطبی شده و پوشش رنگی را در خود حل میکنند .

رنگ بر های قلیایی:

این گروه از رنگبرها معمولا برای رنگهای مایع هوا خشک و کوره ای کاربرد دارند. جهت استفاده رنگبری پودری نیز کاربرد داشته، مشروط بر اینکه اولا دارای غلظتی بالا حدود 35 الی 50 درصد محلول در آب باشد و ثانیا فلز پوشش داده شده پایه آهنی باشد. در سطوح غیر آهنی نباید به کار گرفته شود. روش استفاده آن نیز در دمای حدود 100 الی 120 درجه سانتیگراد بصورت غوطه وری یا پاششِی رنگها از روی سطوح پاکسازی میکند.

یکی از عمده ترین دلایل استفاده از رنگ برهای قلیایی قیمت ارزان این فرآورده میباشد .

توجه : با دقت به اسیدی بودن فرآورده رعایت نکات ایمنی موکدا توصیه میشود.

رنگ بر اسیدی :

این نوع رنگ بر برای پاکسازی انواع رنگ اعم از پودر و مایع قابل استفاده می باشد. غلظت محلول جهت استفاده 30 الی 50 درصد بسته به اینکه ضخامت لایه رنگ بر روی سطح به چه میزان میباشد متغیر میباشد که در دمای محیط 25 الی 30 درجه و با توجه به نوع و ضخامت رنگ حداقل 5 و حداکثر 60 دقیقه باید قطعه در محلول غوطه ور باشد .

ویژگی محلول بودن در آب با دمای محیط دمای تبخیر آن را به میزان زیادی بالا برده و به همین دلیل دوام و ماندگاری محلول جهت استفاده نسبتا طولانی است . 

توجه : با دقت به اسیدی بودن فرآورده رعایت نکات ایمنی موکدا توصیه میشود.

رنگ بر ژل :

گروه فرعی رنگ برها محسوب میشود که در زدودن و حذف انواع پوشش های مایع و پودری استاتیک کاربرد دارد و روش استفاده از آن نیز آغشته کردن ژل با قلم مو بر روی سطح میباشد.

 

منابع : hyperrang.com و poosheshfam.com
بالا