رنگ پودری الکترواستاتیک


پوشش های پودر اولین بار در اوایل دهه ۵۰ میلادی در ایالات متحده آمریکا تولید و مورد استفاده قرار گرفت این رنگ ها شامل ‏ترکیباتی مانند رزین ها رنگدانه‌ها افزودنی های پخش شده در یک بایندر تشکیل دهنده فیلم و پرکننده ها و عوامل پخت می باشند ‏که به صورت پودر های ریز تولید می شوند.

پوشش‌های پودری به گروهی از پوشش ها القا می‌شوند که از مخلوط رزین ، عامل شبکه ای کننده ، پیگمنت‌ها و سایر افزودنی‌ها بدست‌آمده‌است . برای تولید این پوشش‌ها ابتدا مواد اولیه به شکل مذاب با یکدیگر مخلوط می‌شوند سپس مذاب حاصل سرد می گردد و طی دو مرحله به ذراتی با اندازه بین ده تا صد میکرون تبدیل می‌شوند.

این پوشش‌ها برای اولین بار در دهه‌ی ۱۹۵۰ به عنوان پوشش‌های نوین وارد بازار شدند و تولید آنها روز به روز گسترش یافت .

این پوشش‌ها عمدتاً با استفاده از روش‌های الکتروستاتیک اعمال می‌گردند.

رنگ پودری با یک تفنگ الکترواستاتیک بر روی سطوح مورد نظر پاشش میشود ذرات پودر تفنگ باردار شده و لایه نازک ‏چسبناکی را روی سطح مورد نظر تشکیل می دهند و پس از قرار گرفتن در یک کوره در اثر حرارت ذرات پودری ذوب شده و ‏پس از ایجاد چسبندگی و باند ارزی یک پوشش سخت بادوام و غیر قابل انحلال را ارائه می‌دهند.

تفنگ الکترواستاتیک

کوره رنگ پودری

رنگ های پودری به صورت کاملاً خشک اعمال شده و مستقیماً روی سطح پاشیده می شوند به دلیل عدم نیاز به حلال ها ‏سازگاری خوبی با محیط زیست داشته و به دلیل امکان بازیافت و مصرف مجدد آن به دفعات از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به ‏صرفه می باشد.‏

سایکلون بازیافت رنگ پودری

ذرات چسبیده به سطح فلز ، در کوره‌های صنعتی مخصوص تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد پخت می‌شود . رزین ذوب شده در سطح فلز همجوش شده و ایجاد سطحی یکدست ، ضخیم و مقاوم می‌کند. نتیجه کار سطحی زیبا و براق با مقاومتی بسیار عالی در مقابل مواد شیمیائی ، خراش و پوسته شدن و سه برابر مقاوم تر از رنگ های پایه حلال می‌باشد.

رنگ مایع پایه حلال می‌تواند تحت تاثیر شرایط آب و هوائی مثل دما و رطوبت قرار گرفته و نتیجه کار کیفیت پایین تر ، روان شدن و یا سطح پوست پرتقالی باشد. علاوه بر شرایط جوی ، مهارت نقاش نیز تاثیر مستقیم در کیفیت خواهد داشت . از آنجائی که رنگ پودری از طریق بارداری الکترواستاتیکی به قطعه کار می‌چسبد ، بدست آوردن یک سطح یکدست و با کیفیت بالا در هر شرایط جوی ممکن می‌باشد .

رنگهای پودری بصورت کاملا خشک اعمال شده ومستقیما روی سطح پاشیده میشوند. به دلیل عدم نیاز به حلالها ،کاملا با محیط زیست سازگار است.

 

منابع : hyperrang.com و teknotajhiz.ir

بالا